ממלכת ההרים השחורים טיול אל צבעי השלכת וביקור בשמורות הטבע של מונטנגרו

 

מונטנגרו הפכה בשנים האחרונות ליעד מבוקש מאוד בעל ידי התיירים הישראלים. אלפי מטיילים ביקרו במדינה הקטנה שלחופי הים האדריאטי בשנים האחרונות וחזרו עם הבשורה – גן העדן נמצא במרחק שעתיים טיסה בלבד מישראל! אני מזמין אותכם למסע אל אחת המדינות היפות בעולם שאתם עדיין לא מכירים. במיוחד עכשיו כשהמדינה היפה מתחילה להיצבע בצבעי השלכת ושמורות הטבע הירוקות שלה יקבלו צבעי אדום צהוב כתום בוהק הכול כך מיוחד.

מונטנגרו, המדינה בעלת השם המסתורי, שמשמעותו הרים שחורים היתה במשך שנים חלק ממלכת סרביה הגדולה ובהמשך חלק מהנסיון לאחד את עמי דרום אירופה תחת מדינה אחת בשם יגוסלביה,  תחת שלטונו של השליט טיטו. הניסיון צלח מסוף מלחמת העולם השנייה עד שהתפרקה גם היא בדומה לברה"מ בסוף שנות ה90 של המאה הקודמת. מדינות יוגוסלביה נפרדו אחת אחרי השנייה בסוף המאה הקודמת תוך כדי מלחמת הבלקן האכזרית והעקובה מדם ואילו מונטנגרו נפרדה מסרביה בקיץ שנת  2006, פרידה זו שהתרחשה לפני חמש שנים בלבד סימנה את התפרקותה הסופית של יגוסלביה. כיום מונטנגרו היא יעד תיירותי מבוקש מאוד לתיירים מכל העולם אולם נדמה שהישראלים מצאו בה משהו מיוחד. עם הדעיכה של התיירות לטורקיה חיפשו הישראלים יעד קרוב ומיוחד ומצאו את מונטנגרו כתחליף מושלם, כל אחד לפי מבוקשו. מונטנגרו מציעה חופשה מיוחדת עבור אלו המחפשים טיולי אתגר ואדרנלין וגם עבור מטיילים המעוניינים בשלווה ומנוחה, אם באחת משמורות הטבע המיוחדות שלה ואם במפרצי הים האדריאטי הכחול. במונטנגרו ארבע שמורות טבע מיוחדות שבהם הרים נישאים ואגמים מרהיבים, ערים עתיקות מרשימות, נהרות שוצפים עם מים בצבע טורקיז נפלא וחופים מפורצים בהם כל אחד יכול למצוא את חלקת האלוהים הקטנה שלו.

טיול למונטנגרו מתחיל כמעט תמיד דווקא בדוברובניק, העיר הדרומית של קרואטיה השכנה. טיסות ישירות מופעלות בעונת תיירות הקיץ (מאי – אוקטובר) מנתב"ג לדוברובניק ולא מפתיע לגלות שמרבית הנוסעים בטיסות אלו ממהרים לחצות את הגבול הסמוך (כ15 דקות נסיעה בלבד) אל מונטנגרו. לאחר מעבר הגבול מתגלה לעיני המבקרים אחד ממוקדי התיירות המרכזיים של המדינה – מפרץ קוטור. הנסיעה לאורך המפרץ לא מפסיקה להפתיע, כל סיבוב חושף זווית צפייה חדשה על המפרץ העמוק (עומק חדירתו של המפרץ לתוך היבשה מגיע עד 36 ק"מ) שצורתו צורת פרפר. ההרים הגובהים שהעניקו למונטנגרו את שמה (מונטה – הר , נגרו – שחור – צרנה גורה בשפת המקומיים) גולשים בתלילות אל מי המפרץ היפה כמעט ללא להותיר קו חוף, ברבים מהמקומות הניחו המקומיים לוחות בטון במי הים על מנת שיוכלו להשתזף ולנוח על שפת הים. אולם ישנם חופים רבים בהם ישנה רצות חוף קטנה ופרטית.

לאורכו של המפרץ שוכנים כפרי דייגים קטנים וערים עתיקות שנבנו על ידי הרומאים ופותחו ובוצרו בתקופת השלטון הוניציאני לפני יותר מ 500 שנה. מומלץ לבקר במספר כפרים קטנים המשמרים את האווירה השקטה והפסטורלית שהייתה כאן עוד לפני בואם של גלי התיירים של השנים האחרונות. תחנת חובה לכל מבקר במפרץ היא העיר קוטור, אשר העניקה למפרץ את שמו. העיר היפה שאונסק"ו העניקה לו את התואר אתר שימור עולמי, נבנתה וחוזקה על ידי השלטון הוניצאני, אימפריה ימית של המאה ה16 שבחרה במפרץ קוטור המוגן כנקודת עגינה לרבות מספינותיה. כיום העיר היא מופת לבניה ימי בינימית ושיטוט בסמטאותיה המתפתלות מגלה פינות חמד רבות, כנסיות עתיקות ובתי קפה שטופי שמש בכיכרות מרכזיות. במרינה החדשה שנבנתה מול חומות העיר ניתן לראות היום את היאכטות של עשירי העולם שגילו בשנים האחרונות את היופי של המפרץ ובחרו בקוטור להיות נמל הבית שלהם.

כאשר יוצאים מקוטור ומתחילים לטפס בכביש מתפתל המטפס מגובה הים אל מרומי ההרים בכ 28 סרפנטינות חדות, הכביש היפה שלאורכו מספר נקודות עצירה לתצפית מרהיבה על המפרץ שאותו עזבנו הוא אחד הכבישים היפים באירופה. (אך גם תלול ביותר ולא נדיר שנהגים נאלצים לנסוע אחרוה על מנת לאפשר לרכב שבא ממול לחלוף) בסופו של הכביש מגיעים לרמה בגובה של כ 1200 מטרים בה שוכנת שמורת הטבע לובצ'ן, ממנה ניתן לערוך תצפיות מרהיבות על אזור החוף מצד אחד והרי מונטנגרו בצד השני. בתוך השמורה גם שוכן המוזוליאום המיוחד של פטר פטרובץ' נייגוש, הוגה המדינה המונטגרית העצמאית אי שם במאה ה16 , מעין הרצל מונטגרי שהאמין ביכולה של המדינה להיות עצמאית, חופשיה משלטון של עמים אחרים, נבואה שהתגשמה כ 400 שנים מאוחר יותר. הנוף מהמוזילאום מרהיב אולם הטיפוס אליו מצריך טיפוס בכ 400 מדרגות..

שמורת הטבע הבאה בא נבקר היא שמורת הטבע של אגם סקאדר, Skadersko Jezaro,  , אגם זה הוא הגדול בכל אזור הבלקן והוא מתחלק בין מונטנרו ואלבניה השכנה. האגם מהווה מוקד משיכה לציפורים רבות הבאות לנוח באגם בדרכם דרומה. השקנאי הרבים הם הציפורים המפורסמים והנדירים מבין כולם ולא נדיר לראות קבוצות צפרים אירופאיות תרות באגם אחרי ציפורים נדירות. מומלץ לצאת שייט באגם בו גדלים צמחי מיים רבים כגון הנופרים והנימפאות והמהווה חוויה מרהיבה של טבע.

אולם מונטנגרו ידועה בעיקר בשל שתי השמורות השוכנות בלב ההרים, שמורת הביוגרדסקה גורה ושמורת הדורמיטור. שמורת הביוגרדסקה גורה השוכנת בסמוך לעיירת הסקי הקטנה והציורית קולשין Kolasin, נחשבת לשמורה הותיקה באירופה, אי שם בסוף המאה ה19 ביקר באזור הנסיך ניקולאי, שליטה של מונטנגרו והתרשם עמוקות מהאזור היפה, בקשתו מהמקומיים הייתה לשמור בכל מחיר על האזור ולא לפגוע בטבע המיוחד. ואכן כיום ניתן שלטייל בשמורה ההררית, לבקר באגמי הרים ולפגוש מקומיים שגרים בכפרי הרים קטנים, קוטונים Kotun , בהם הם לנים בזמן שעדריהם נהנים ממרחבי האחו הירוקים הניזונים ממימי השלגים המפשירים. בתקופה זו של השנה השמורות יפות במיוחד, הסתיו המתקרב נותן אותותיו בעצים הגדולים והם מחליפים את צביעהם מירוק לצבי השלכת, אדום כתום וצהוב. חוויה מיוחדת מאוד.

גולת הכותרת של הביקור במונטנגרו היא הביקור בשמורת הדורמיטור הגדולה. שמורה ענקית זו הכוללת בתוכה כ 18 אגמי הרים, הנסתרים בינות לאזור ההררי הגבוה. בשמורה גם שוכן ההר הגבוהה ביותר במונטנגרו, הר הבובטוב קוק המתנשא לגובה של 2522 והיא ידועה כאחד האזורים הגשומים ביותר באירופה עם מעל 7 מטרים של משקעים בשנה ! הביקור בשמורה מתחיל לרוב בעיירה הקטנה ז'אבליאק ZABLIJAK ממנה ניתן לצאת לטיולי יום בשמורה ולגלות את יופי ההרים והאגמים הרבים. בשמורה עדיין גרים מעט כפריים אך רובה היא מופת של טבע מרהיב והאפשרות להנות מאזורי בראשית הנידירים כל כך בעולמנו.

בדרך חזרה לאזור החוף של מונטנגרו מומלץ לעצור לביקור במנזר אוסטרג Manastir Ostrog, מנזר תלוי שנבנה במערה טבעית גדולה. המנזר משמש מוקד עלייה לרגל לנוצרים אורתודוקסים רבים והביקור בו הוא חוויה אנתרופולוגית מרתקת.

ביקור במונטנגרו לא יהיה שלם ללא מנוחה ונופש ברצועת החוף המפורצת של הים האדריאטי, מחופי הנודיסטים בדרום ועד המפרצים שוקקי התיירים שבאזור בודווה וכל אחד יכול למצוא לעצמו את פיסת החוף הפרטית שלו בו יוכל להיזכר בהרים המרשימים של מונטנגרו ולתכנן את הביקור הבא במדינה היפה.

 

 

 

 

 

וקצת פרטים לטובת אלו שמתכננים לנסוע בקרוב:

  • מונטנגרו היא מדינה מתפתחת , שירותי התיירות עדיין לא ברמה של מערב אירופה אם כי ישנה שיפור מתמיד משנה לשנה. מומלץ מאוד לעשות הזמנות למלונות רכבים ואטרקציות מיוחדות מראש, בעיקר בעונת השיא, על מנת להבטיח את רמת השירותים ולהימנע מבזבוז זמן ועוגמת נפש.

  • מחיר טיולים למונטנגרו מתחילים בכ 700 אירו לטיולים עצמאיים (הכוללים טיסה, רכב ומלונות) ומעל 1000 אירו לטיולים מאורגנים (באוטובוס עם מדריך ישראלי). בדקו היטב מי מארגן לכם את הטיול וודאו שהוא מכיר היטב את המדינה.

  • מזג האוויר במונטנגרו הפכפך ולא שכיח לעבור מאזור החוף (טמפרטורות גבוהות בדומה לארץ) לאזור ההרים בגובה של 1500-2000 מטרים (סיכוי גבוה לגשם, קריר/קר בערבים) במהלך יום אחד.

  • עונת תיירות הקיץ למונטנגרו מתחילה במאי ומסתיימת באוקטובר.

  • אל תחמיצו את נפלאות המטבח המקומי הפרשוטו המקומי, ובעיקר זה מתוצרת הכפר נייגושי. הגבינות המקומיות (בסרבית – Sir) הדבש ((Med המופק בכפרי הצפון. תבשילי הכבש המשובחים, תבשיל תפוחי אדמה והגבינה הקאיימק Kajmak  ובכלל כל המסעדות הלאומיות שבמונטנגרו (ניתן לזהותן על פי השלט הקבוע בכניסה) באזור החוף מומלץ לאוכל דגים ופירות ים טריים הנשלים כל בוקר מהים הסמוך.

  • אלכוהול : במונטנגרו בירה מקומית מעולה בשם בירה ניקשיץ' Niksic, יינות אדומיים טובים וכן מבחר עצום של אלכוהול בייתי שמיוצר כמעט בכל בית מהפירות הזמינים באותה התקופה – נקרא ראקי או לוז'ה.  בכפרי הצפון ניתן להשיג גם משקה אלכוהולי עדיין המיוצר מדבש בשם Medovina .

 

 

 

 

 

 כתב וצילם רונן חסון

YNET פורסם לראשונה באתר 

 

אינסופ טיולים אינסופ חוויות

nsof logo3.png