הצד היפה של בוסניה – ביקור במוסטר וסראייבו בלי לדבר על מלחמות (כמעט..)

לרבים מתושבי אירופה וארה"ב כאשר מזכירים את ישראל הדבר הראשון שעולה בעיניהם הוא מלחמה ומעשי אלימות. בדומה לכך, כשמזכירים לישראלים את בוסניה, עולה בעיניהם תדמית דומה של מלחמות, פשעים כנגד האנושות ואלימות שאינה פוסקת, בין דתות שונות ולאומים שונים. אולם דווקא אנו כישראלים, יכולים להבין שהתפיסה בשני המקרים היא מוטעית ברוב המקרים. לגבי בוסניה אף אפשר להגיד שהמצב שם אפילו טוב יותר וקשה היום לראות או להבין שרק לפני שנים לא רבות התחוללו באזור מלחמה אכזרית כל כך. אבל בזאת אעצור את הכתיבה על הנושא, שלא עושה חסד למדינה המרתקת הזו ואתמקד בעיקר במוקדי הטבע והתרבות המרתקים של בוסניה והרצגובינה.

 

בביקור בבוסניה הרצגובינה אשר מתמקד בעיקר בשתי הערים המרכזיות (מוסטר וסראייבו) מבחינת העניין שבהן, מהווה נקודת משיכה חדשה ומרתקת עבור התייר הישראלי אשר למד כבר להכיר את יתרונותיהן ויופין של המדינות השכנות אשר בבלקן, קרואטיה, סלובניה, מונטנגרו ואלבניה ותר תמיד אחד יעדים חדשים לבקר בהם.

 

העיר מוסטר שוכנת על גדות נהר הנרטבה  (Neretva) השוצף אשר מחלק את העיר לשני חלקים עיקריים. מקור שמה  נובע מהגשר (מוסט בשפה המקומית) המפורסם אשר "מדלג" בין שני גדות הנהר. הגשר הקסום אשר בנוי אבן מקומית הינו מוקד המשיכה העיקרי של העיר והסיבה העיקרית לעצירת תיירים כאן, אולם ישנם בעיר עצמה ובמרחק נסיעה קצר ממנה אתרים עניין יפים אשר יכולים להצדיק שהייה של מספר ימים באזור.

מוסטר הוקמה ככפר קטן על גדות נהר הנרטבה לפני יותר מ 2000 שנה, הגשר המפורסם שבה הוקם בשנת 1566 על ידי הכובש הטורקי-עותומני אשר שלט במדינה במשך 400 שנים. ואכן העיר העתיקה של מוסטר שהגשר במרכזה בנויה בסגנון טורקי ובה חנויות ובתים משוחזרים בסגנון הידוע המשלב אבן ועץ בצורה מיוחדת. כיום האזור משמש חנויות קטנות של מזכרות, בתי קפה ומסעדות ומעט פנסיונים קטנים, מעטים מידי בשלב זה. שיטוט בסמטאות העיר מאפשר זוויות צפייה מיוחדות על הגשר המרהיב ועל מגדלי השמירה הלבנים אשר בנויים בשני צדדיו. בעונה תוכלו לזכות לראות את בני העיר קופצים לקול תשואות התיירים מהגשר אל מי הנהר. בנוסף תגלו שהעיר הבנויה על מספר פלגי מים נוספים עליהם מספר גשרים קטנים יותר, אחד מהם הוא העתק מוקטן של הגשר המפורסם ושמו הגשר העקום (Kriva cuprija - the Crooked Bridge)) והוא יפה לא פחות מהגשר המפורסם. בשעות הערב הגשר הגדול מואר באור יפה אשר מושך את העין ואת התיירים לשבת בבתי הקפה הצופים אליו.

 

מחוץ למוסטר, במרחק של כ 20 דקות נסיעה שוכן הכפר הקטן באלגאי Balgaj אשר התפרסם בשל הטאקה (מבנה דת סופי) אשר שוכן בנקודת היציאה של נהר הבונה מהסלע, ממש מעל פתח המערה. היום המקום הומה ממסעדות דגים ומרפסות תצפית על הנקודה היפה, אבל הוא עדיין מרשים ביותר ושווה בהחלט את הנסיעה הקצרה מהעיר. לאוהבי הלכת, ניתן לצאת להליכה לא ארוכה אל המצודה שמעל.

אתר מרשים מאוד נוסף אשר שוכן דרומית לעיר מוסטר במרחק נסיעה לא גדול היא עיירת האבן פוצ'יטלי Pocitelj, העירה אשר שוכנת בקטע שלו יותר של הנרטבה, בנויה על צלע ההר וכל רחובותיה ובתיה בנויים אבן מקומית. גגות הצפחה של העיר מעניקות לעיר ייחוד מרהיב ומומלץ מאוד לטפס בשביל אשר מתחיל בין הבתים הקטנים והיפים וממשיך כלפי מעלה לגבי המצודה ממנה נשקף נוף מרהיב של הכפר כולו ועיקול נהר הנרטבה הסמוך. העיירה שימשה בעבר כתחנת מסחר עותומאנית והיום היא תחנת עצירה חובה לכל מי שמבקר במוסטר הסמוכה.

 

נסיעה של כשלוש שעות צפונה ממוסטר בכביש יפיפה שחלקו עובר במקביל לנרטבה והמשכו בעמקים מוריקים ובהן עיירות קטנות, מביאה אותנו אל העיר סרייאבו, בירת בוסניה הרצגובינה. העיר שמקור שמה הוא בניין הסרייה, בית המושל העותומני ששלט ממנה על האזור, היא פסיפס מרתק של מזרח ומערב אשר הושפע מהשליטים השונים אשר ישבו בעיר והשכילו להוסיף על קודמיהם ובכך להעניק לעיר פינות חמד ומבנים מרשימים אשר רובם השתמרו עד ימינו. השלטון העותומני רב השנים השפיע על סגנון הבנייה של העיר העתיקה של העיר בה סמטאות אבן משומרות בהן עדיין פעילים אמנים של מוצרי נחושת. בבתי הקפה תושבי העיר יושבים ושותים קפה טורקי לצד רחת לקום ובקלוואות או בבתי קפה המיוחדים בעישון נרגילות כמו אלו הנפוצות במזרח התיכון שלנו. במרכז העיר העתיקה ניתן להבחין במסגדים עתיקים, חאנים מהתקופה העותומנית השוכנים בסמוך לכנסיות, אורתודוקסיות וקתוליות אשר מקורן בתקופת השלטון האוסטרו-הונגרי אשר היווה גורם להשפעה השנייה וההפוכה על העיר המיוחדת.

 

 סגנון בנייה אירופאי, קונדיטוריות של עוגות קרם וינאיות וחנויות מודרניות כמו בכל עיר אירופאית נפוצות בחלק החדש יותר של העיר ובין שני החלקים מחבר מדרחוב שוקק. גם נקודה יהודית מעניינת יש בסראייבו, החל ממבני בתי הכנסת השוכנים בעיר כפי ששוכנים בה מבני דת שונים של הנצרות והאיסלם, אך בעיר מפורסמת העיר שבמוזיאון המקומי ניתן לצפות בהגדת סראייבו המיוחדת אשר אויירה ונכתבה בספרד במאה ה 14 והתגלגלה בידיים שונות עד אשר הגיעה לחדר המיוחד רק לה במוזיאון בבוסניה. קהילה יהודית קטנה עדיין פעילה בעיר ובית הכנסת האשכנזי הגדול שבעיר נמצא בימים אלו בשיפוצים. בעיר גם אתרים היסטוריים בעלי עניין בינלאומי כגון הגשר הלטיני אשר עליו נרצחו יורש העצר האוסטרו הונגרי ואישתו על ידי איש מחתרת סרבי, אירוע שנחשב לזה אשר הביא לפרוץ מלחמת העולם הראשונה. בנוסף, במרחק קצר ממרכז העיר, אם כי במיקום חמקמק ולא משולט היטב, שוכנת המנהרה המפורסמת אשר אפשרה לתושבי העיר הנצורה בעת המלחמה האחרונה לשנע סחורות ואנשים מהשטח הנצור על ידי הכוחות הסרביים אל השטח שבשליטת כוחות נאט"ו הניטראליים.

 

מלבד שתי ערים אלו והאזורים שבסביבתן בוסניה הרצגובינה מזמנת לנו אפשרויות טיול מרתקות באתרי טבע שונים כגון נהר האונה היפיפה שבמערב המדינה, כפרי ההרים הקטנים המשמרים את החיים של פעם השוכנים בהרים המושלגים שמסביב לסראייבו, הפרמידות המסתוריות שמצפון לעיר ושמורות הטבע השוכנות בסמוך לגבול המונטנגרי. בנוסף ניתן לעשות בבוסניה רפטינג במספר אתרים יפים ולבקר בגשרים ושרידי האימפריה העותומאנית בהם גם הגשר המפורסם על נהר הדרינה עליו כתב איוו אנדריץ' בספרו המפורסם.

 

מבחינה קולינרית בוסניה היא גן עדן לחובבי בשר הכבש, נדמה שתושבי המדינה החליטו לאמץ אץ בשר החיה הזאת על כל צורות העשייה שלה בכל פינה. המנה הנפוצה ביותר היא צ'וואפי (Cevapi) אותה ניתן להזמין בכל מסעדה ודוכן דרכים שם מוגשים קבבים מבשר כבש בתוך פתיה מקומית ובליווי בצל טרי חתוך דק. בצידי הדרכים ניתן לראות כבשים שלמות משופדות על שיפוד המסתובבות מעל גחלים לוחשות משעות הבוקר, מחכות לעוברי הדרכים הנהנים ממנת כבש צלוי היטב. מנה פופולארית נוספת היא הבורקס המקומי, עוד השפעה עותומאנית אשר נפוצה בכל פינה. המהדרין מכינים את הבורק, כפי שהוא נקרא כאן, בתבנית מתכת בעלת מכסה כבד אשר מוכנסת כולה אל תנור גחלים אשר עוטפות את התבנית מכל צידה ומעניקות למאפה טעם ייחודי ועסיסי. לטובת הצמחונים נאמר שהמאפה קיים בגרסאות שונות, הממלאות גבינה או תפוח אדמה והמומלצת ביותר היא זאת הממולאת בתרד וגבינות מקומיות.

 

לסיכום נאמר שבוסניה הרצגובינה תתאים לכל מי שתר אחרי יעד מרתק המשלב טבע בתולי, ערים עתיקות וטעמים מרתקים, והכל בשילוב של מזרח ומערב הנותנת אופי מיוחד שלא ישכח במהרה. אם בשילוב עם אחת המדינות השכנות או טיול עומק במדינה שאך זה אתה נפתחה לתיירות הישראלית ושוכנת במרחק טיסה קצר מישראל.

כתב וצילם : רונן חסון

 

אינסופ טיולים אינסופ חוויות

nsof logo3.png